Obec Pěnčín leží v jižní části Liberecka na rozhraní malebného Podještědí a Českého ráje. Skládá se z těchto sedmi sloučených obcí: Albrechtice, Červenice, Kamení, Střížovice, Vitanovice, Zásada a Pěnčín. Celkem v nich žije na 645 obyvatel.
Jméno obce se poprvé objevuje v roce 1383. Celou historii majetkoprávních vztahů k Pěnčínu lze spojit třemi rody - pány z Vartenberka, z Valdštejna a knížaty z Rohan. Rod pánů z Valdštejna připomíná i zlatý lev ve znaku obce, v jehož dolní polovině se nachází červené jablko. To symbolizuje pěstitelské tradice, jejichž výsledky proslavily obec široko daleko. V Pěnčíně byly vyšlechtěny známé odrůdy Šampion, Rubín, Vanda a Bohemia, které se pyšní téměř každým rokem titulem „Jablko roku“.
Nejvýznamnějším rodákem obce je Václav Laurin, spoluzakladatel firmy Laurin & Klement. Narodil se 27. září 1865 v osadě Kamení v domě čp. 9. Rodný dům zdobí pamětní deska, kterou obec odhalila svému slavnému rodákovi v roce 1993.
V obci je dvoutřídní základní škola, mateřská škola, pošta, obecní knihovna, prodejna smíšeného zboží, řeznictví, výrobna lahůdek, kadeřnictví, kosmetika, autoopravna, stanice pohonných hmot a kulturní dům s restaurací a ubytováním. Bohatý je zde společenský život pro všechny věkové kategorie. Mezi nejaktivnější spolky patří hasiči, zahrádkáří, myslivci a TJ Sokol. Velkou událostí v obci je výstava Svátek jablka, novodobá tradice, na které lze zhlédnout až 300 jabloňových odrůd. Tuto výstavu, kterou společně připravují obec a členové zahrádkářského spolku s pěstiteli, navštíví tisíce obdivovatelů tohoto nejrozšířenějšího ovoce. Výstava bývá doplněna expozicí okrasného ptactva, včelařství, myslivosti, dále výrobků z jablek v potravinářství, zdravé výživě a kosmetice, nechybí ani ochutnávka jablečných a jablkových pochoutek, které připravují pěnčínské ženy. Každoročně probíhá v kulturním domě předvánoční setkání se seniory. Za trvalou a vzornou péči o seniory byl Pěnčín oceněn třetím místem v celostátní soutěži Obec seniorům 1999.
Finanční prostředky, které obec získala z „Programu obnovy venkova“ (od r.1994), byly použity na tyto akce:
- Rekonstrukce ubytovny, obnova krajiny, oprava základní školy (1994)
- Rekonstrukce mateřské školy, oprava kaple,oprava místních komunikací, rekonstrukce obecního úřadu (1995)
- Zateplení obecního úřadu, údržba komunikací (1996)
- Zřízení pošty, obnova zeleně (1997)
- Oprava drobné architektury, údržba sportovního areálu (1998)
- Oprava budovy základní školy, oprava kulturního domu, údržba zeleně (2000)
- Přeshraniční zemědělská výstava, rekonstrukce vytápění mateřské školy (2001)
Do všech částí obce je zaveden nový vodovod, v roce 2002 byla dokončena plošná plynofikace obce. V posledních čtyřech letech došlo k vybudování sportovních zařízení s umělým povrchem, k rekonstrukci sokolovny, k opravám místních komunikací, k instalaci solárních zařízení na budovách v majetku obce, k zateplení a výměně oken na KD, restauraci, ubytovně a výměně oken v MŠ.
Starostou obce byl od roku 1990 do roku 2006 Jan Brožek. Nynějším starostou je Ing. Karel Bičík.
Spojení na obec v položce Kontakty.