euroregion Nisa


Osady

Albrechtice

Albrechtice
Původ jména osady Původ jména vykládá un. profesor J.Šimák od osobního jména Albrecht. Ve 14.století tvrz rodu Tistů z Albrechtic.  

—————

Červenice

Červenice
Původ jména osady Osada ležící na místě zaniklé osady Mladé Hajice (ves zanikla v 30. leté válce). Název dostala osada podle barvy půdy - červená země.

—————

Kamení

Kamení
Původ jména osady Název obce doložen v r. 1699. Jméno vzniklo z hromadného podstatného jména kamení - místo, kde je kamenitá půda (viz čedičové suky Hrobky).

—————

Pěnčín

Pěnčín
Původ jména osady Jméno vzniklo příponou - ín z osobního jména Penka a znamenalo Penkův dvůr, ves lidí Penkových. První zmínka je z r. 1383. Podoby: Pienczin, Pencžin, Pentschin, Penčín, od r. 1923 Pěnčín. V obecné češtině se často užívá ...

—————

Střížovice

Střížovice
Původ jména osady Název dostala osada od osobního jména Střížov, tedy ves lidí Střížových.

—————

Vitanovice

Vitanovice
Původ jména osady Písemná zmínka o Vitanovicích z r. 1379 (jméno Witan). Jde o ves lidí Vitanových. Pro označení obyvatele používá obecná čeština výrazu Vitanovák, příd. jméno vitanovskej.

—————

Zásada

Zásada
Původ jména osady Ve staré češtině slovo zasaditi se znamenalo usaditi se někde, čekat, vyčkávat. Ve staroslověnštině slovo zásada - úkryt, nástraha. Zásada je tedy místo, kde lovci čekali na zvěř.

—————